Barilla in the sky w Warszawie i we Wrocławiu

Podczas 7. edycji Festiwalu „Europa na widelcu”, największej kulinarnej imprezy w Polsce, odbył się niezwykły lunch - Barilla in the sky, za którego organizację odpowiedzialna była nasza Agencja PR.


Z czym to się je?

Impreza była niepowtarzalną okazją do delektowania się w gronie przyjaciół smakiem oryginalnej, włoskiej pasty serwowanej przy stole zawieszonym kilkadziesiąt metrów nad ziemią. W menu prócz najwyższej jakości włoskich makaronów marki Barilla pojawiły się także szparagi, świeże truskawki czy wędzony łosoś. Dreszczyk emocji związany z niebotyczną wysokością został doprawiony tradycyjnymi smakami Italii i widokiem na Rynek Starego Miasta we Wrocławiu.

Barilla - podniebny lunch - event - dźwig - agencja pr - pegasus pr


Jako Agencja PR stanęliśmy na wysokości zadania i…

zbudowaliśmy szeroką komunikację wokół tego niezwykłego wydarzenia. Zaangażowaliśmy m.in.:  TVP 2, TVN Style, Gazetę Wyborczą czy Magazyn Kukbuk, a także Radio RDC i Radio ESKA. Obszerny materiał dotyczący podniebnego lunchu został wyemitowany w programie „Pytanie na śniadanie” TVP2, ,,Co za tydzień” TVN Style, a także na antenie TVP Wrocław. W mediach wypowiadała się przedstawicielka naszej agencji, która opowiadała o tej niesztampowej inicjatywie.

Barilla - podniebny lunch - event - agencja pr - pegasus pr


Powtórka z sukcesów

Kolejna odsłona podniebnego lunchu Barilla in the sky odbędzie się już na początku września w Warszawie, tym razem w ramach festiwalu „Warszawa jest trendy”. Sceną dla tego niezwykłego wydarzenia będzie tym razem Plac Defilad, a wszelkie szczegóły organizacyjne i komunikacyjne zostaną po raz kolejny dopięte na ostatni guzik.

Barilla in the sky - event - pegasus agencja pr

comments powered by Disqus